مقاله

آیا در رابطه با همسرتان فکرهای بدی می کنید؟

بهبود رابطه با همسر

ما انسان هستیم و همه ی مان عیب و نقص هایی داریم و در زندگی نسبت به همه چیز منطقی برخورد نمی کنیم و خطاهایی را مرتکب می شویم. غیر ممکن است که یک شخص بتواند همیشه منطقی باشد و اشتباه کردن بخشی از انسان بودن است. اما زمان هایی وجود دارد که این ناتوانی در منطقی رفتار کردن باعث می شود افکار غیر منطقی داشته باشیم که دردسرساز است. طبق مطالعات روانشناسی خانواده دلایل زیادی وجود دارد که فرد با افکار غیر منطقی سر و کار داشته باشد اما یکی از دلایل اصلی آن اضطراب است. اضطراب می تواند موجب وسواس شدید یا افکار غیر منطقی شود. در واقع اضطراب بر پایه ی این افکار و همچنین رفتارهای پیرو آن شکل می گیرید.

آیا اضطراب می تواند موجب رفتارهای غیر منطقی شود؟

اضطراب می تواند باعث شود غیر منطقی رفتار کنیم . خیلی خوب می دانیم که از استرس کشیدن درباره موقعیت منفعتی حاصل نمی شود اما به هر حال به خودمان اجازه می دهیم دچار استرس و تنش شویم. ما ممکن است این کار را وقتی انجام دهیم که هیچ مشکلی در رابطه وجود ندارد. ممکن است همسرمان عاشقمان باشد و کوچک ترین شکایتی درباره رابطه نداشته باشد اما به خاطر افکار غیر منطقی که داریم به نگرانی و رفتار هیجانی ادامه می دهیم. هنگامی که ما شروع به استرس داشتن وسواسی درباره رابطه مان می کنیم یا نگران هستیم که نکند مشکلی وجود دارد بدنمان هورمون استرس ترشح می کند و این هورمون مانع تفکر درست و رفتار منطقی ما می شود. به جای آن شروع به رفتار هیجانی می کنیم و اغلب باعث می شود کل موقعیت را خراب کنیم. به عبارت دیگر افکارمان به ما می گویند رابطه در خطر است و موجب می شود همه چیز بیش از آن چه در واقعیت هست، بد به نظر برسد.

چه کار می توانم انجام دهیم؟

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج شاید فکر کنید هیچ کاری نمی توانید برای کنترل افکار یا رفتارهای غیر منطقی انجام دهید اما این طور نیست بهترین کاری که می توانید انجام دهید غلبه بر اضطراب به طور کامل است. اگر مجبور نباشید با هیچ اضطرابی دست و پنجه نرم کنید مجبور نخواهید بود با اضطراب در رابطه سر و کار داشته باشید. با غلبه براضطراب به طور کامل اطمیان حاصل خواهید کرد که بر هیچ یک از جنبه های زندگی تان تاثیر نخواهد گذاشت.

افکارتان را به جالش بکشید.

می توانید از جملات مثبت تاکیدی استفاده کنید . جملات تاکیدی مثبت برای این است که افکار منفی را بگیریم و آن ها را با افکار مثبت جایگزین کنیم با این کار روش کار ذهنتان را تغییر خواهید داد. بهترین شیوه برای تغییر افکارتان از طریق جملات تاکیدی کثبت این است که آن ها را در فضایی بدون حواس پرتی و مزاحمت تکرار کنید. می توانید روی تخت بنشینید و چشمانتان را ببندید و تجسم کنید همسرتان چقدر دوستتان دارد و در ذهنتان کاری که انجام می دهد تا نشانتان دهد چقدر دوستتان دارد را مجسم کنید.

تمرکز روی افکار منطقی

تفکر منطقی همیشه موجب رهایی شما از افکار غیر منطقی نمی شود ولی کمکتان می کند از دیدگاهی منطقی به موقعیت نگاه کنید.

تمرین ذهن آگاهی:

وقتی تمرین ذهن آگاهی اجام می دهیم به دان معناست که در لحظه زندگی می کنیم . هر لحظه را درست همانطور که اتفاق می افتد تجربه می کنیم چون می دانیم دیگر هیچ وقت دقیقا همان لحظه را دوباره در زندگی تجربه نخواهیم کرد. این موضوع به افراد کمک می کند درباره اتفاقاتی که در آینده رخ خواهد داد یا اتفاقاتی که در گذشته افتاده است نگران نباشند.

البته ذهن آگاهی کمکمان خواهد کرد نسبت به اضطرابی که با آن سر و کار داریم آگاهی پیدا کنیم. می توانیم افکاری که داریم و غیر منطقی هستند را شناسایی کنیم .و زمانی که افکار منفی شروع به وارد شدن به مغزمان می کند می توانیم یک گام عقب بایستیم و با داشتن دیدی وسیعی بغهمیم آن ها صرفا نتیجه اضطراب هستند.

بیشتر مواقع تنها در صورتی قادر به انجام این کار هستیم که به افکار خودمان در گذشته بیندیشیم.  بعد با خودما فکر می کنیم چرا چنین افکاری داشتیم در حالی که می دانستیم غیر منطقی هستند. با آگاهی یافتن از افکارمان می توانیم غیر منطقی بودن آن ها را تایید کنیم و کنترل آن افکار را کمی به دست بگیریم.

زمان هایی وجود دارد که صرفا با دانستن این که دلیل افکار غیر منطقی اضطراب است، از شرشان خلاص نمی شویم ولی دانستن آن کمک می کند در ذهنمان بفهمیم اوضاع از چه قرار است و مانع از رفتار تکتنشی و غیر منطقی می شود.

این موضوع را به یاد داشته باشید که اضطراب می تواند زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و عملکرد های شما را در ابعاد مختلف زندگی مختل کند از این رو درمان آن می تواند بسیار معقولانه باشد و سلامت روان شما را بعبود دهد. برای درمان اضطراب خود خجالت نکشید و یا آن را بی اهمیت جلوه ندهید. بعد از درمان متوجه تغییرات در زندگی تان و بهبود حالتان خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا